Artykuł „With AI, the most profound career shift in a generation is upon us” autorstwa Joe Mackendricka analizuje wpływ sztucznej inteligencji na kariery i zatrudnienie.

Początek lat 90. był okresem trudnym dla gospodarki. W Polsce szalała ogromna inflacja, upadało coraz więcej gospodarstw, a faworyzowanie zagranicznego kapitału doprowadziło do wielu problemów polskich przedsiębiorców ((605) Plan Balcerowicza: Krytyczna analiza – YouTube).Problemy gospodarcze końca XX wieku nie dotyczyły jednak tylko Polski a wielu gospodarek na świecie. Recesja, upadek potężnych branż, takich jak branża stalowa i rosnące bezrobocie zapowiadały długotrwałą stagnację. Realia zaczęły się zmieniać w połowie lat 90.  Nastała wtedy rewolucja internetowa, o której pisano liczne artykuły. Doszło do roszady, w której technolodzy stali się kreatorami rynku. Liderzy biznesu wykorzystywali komputery i zasoby online do wprowadzania innowacyjnych koncepcji.

Podobna zmiana zachodzi obecnie z rozwojem sztucznej inteligencji (SI). Przeniesienie mocy SI do użytku każdego, kto posiada Internet, otwiera nowe możliwości biznesowe, wymagając jednocześnie zrozumienia rosnącego wpływu SI na ich kariery. Według badania SnapLogic, co najmniej 81% profesjonalistów uważa, że zrozumienie generatywnej SI jest kluczowe dla rozwoju kariery. Mimo to, ponad ⅔ pracowników uznaje, że brakuje im zrozumienia generatywnej SI w ich obecnych rolach.

Kierownicy firm zdają sobie sprawę z wpływu SI na kariery i zatrudnienie. Ważne jest zrozumienie, czym jest SI i jak można ją wykorzystać. Chociaż SI zakłóci pewne stanowiska, to również stworzy nowe możliwości rozwoju kariery. Umiejętności ludzkie, takie jak krytyczne myślenie czy kreatywność, pozostaną wartościowe (przynajmniej powinny, nie wiemy jak będzie się rozwijać sztuczna inteligencja). Dlatego, póki jeszcze możemy powinniśmy rozwijać te umiejętności, które są trudne do odtworzenia przez SI (jeszcze).

Wartość SI nie polega na znajomości technicznych szczegółów, ale na zrozumieniu, co może osiągnąć, jak z niej korzystać, jakie są ryzyka i jak je zminimalizować. Podobnie jak w rewolucji cyfrowej, umiejętności związane z innowacjami i przedsiębiorczością będą kluczowe. Choć SI przyniesie zmiany, umiejętności zarządzania zmianą staną się równie ważne.

Skutki rewolucji SI są jeszcze trudne do przewidzenia, ale największe wpływy spodziewane są w edukacji, prawie i komunikacji. W średnim okresie zmiany obejmą także produkcję, logistykę i łańcuchy dostaw. Kluczowe jest zrozumienie, jak SI może poprawić produktywność, podejmowanie decyzji i efektywność, niezależnie od roli zawodowej. Specjaliści, którzy zrozumieją koncepcje SI, mogą podejmować informowane decyzje dotyczące wdrożenia aplikacji SI w swoich dziedzinach, identyfikować obszary optymalizacji procesów, redukcji kosztów, poprawy doświadczeń klientów czy zyskania przewagi konkurencyjnej. W ten sposób SI może prowadzić do fascynujących perspektyw zawodowych.

 

Źródło: With AI, The Most Profound Career Shift In A Generation Is Upon Us (forbes.com)