„Polacy o sztucznej inteligencji”

Praca sztucznej inteligencji jest coraz bardziej optymalna, a jej działanie coraz dokładniejsze. Sztuczna inteligencja nie potrzebuje przerwy na śniadanie, papierosa albo na sen. Jest to idealny pracownik, który nie pójdzie na L4, nie zachorują mu dzieci. Zapomnij o kłótniach, niesnaskach czy nieporozumieniach między pracownikami. Jedyne czym trzeba się martwić to tym, że gdy zabraknie prądu to nie będzie miała (SI), jak pracować. Takiego zdania musi być coraz większa ilość osób na kierowniczych stanowiskach, nawet w Polsce. Świadczy o tym raport PRCN o tytule „Polacy o sztucznej inteligencji – czyli jak sprawić, by pracownicy nie bali się AI”.

Jak pokazuje raport PRCN nasi rodacy coraz częściej (głównie Ci o najniższych kwalifikacjach), obawiają się o swoje miejsca pracy. Zwolnienia podyktowane zmianami wprowadzanymi przez firmy na rzecz sztucznej inteligencji stają się coraz częstszą praktyką. Około 26% Polaków doświadczyło sytuacji, w której doszło do zwolnień z powodu wejścia w życie nowocześniejszych niż dotychczas technologii- sztucznej inteligencji ( i to zaledwie w przeciągu ostatnich trzech lat). Osoby w przedziale wiekowym 25-34 i 35-49 lat lat były zdania, że SI będzie elementem decydującym o zmianie pracy lub przekwalifikowaniu się.

Coraz częstsze zastępowanie pracowników robotami i sztuczną inteligencją tworzy realne ryzyko wzrostu bezrobocia. Nie każdy będzie potrafił albo chciał się przekwalifikować. Na ten czas najczęściej proponowanym (i chyba najbardziej sensownym) rozwiązaniem jest bezwarunkowy dochód podstawowy.

Bardzo ważnym zagadnieniem, które wypadałoby poruszyć jest kwestia używania SI w pracy nad danymi szczególnej kategorii. Sztuczna inteligencja coraz częściej będzie korzystała z danych wrażliwych, które muszą być w odpowiedni sposób zabezpieczone, ponieważ korzystanie z SI w pracy nad pewnego rodzaju danymi może narazić je na utratę lub kradzież.

Zachodzące zmiany niewątpliwie odbiją się szerokim echem, a rosnące bezrobocie z czasem zacznie być coraz większym problemem. Kraje rozwinięte i rozwijające się powinny już teraz zacząć opracowywanie właściwych strategii, które chociaż w małym stopniu zniwelują skutki rozwoju technologicznego, który obserwujemy od kilkudziesięciu lat.

 

Źródła:

1/3 Polaków doświadczyła redukcji etatów z powodu AI. Czy sztuczna inteligencja już odbiera nam pracę? | PRCN Procontent PR and PA agency

Niemal 26% Polaków doświadczyło redukcji etatów z powodu AI – Inwestycje.pl